Vrh A

Ayrinka s Briannkem
Ayrinka s Briannkem
Zleva Aiwa, Apina, Amigo, Atom a napravo je Assanka :-)
Zleva Aiwa, Apina, Amigo, Atom a napravo je Assanka :-)

Ayrin s Briannkem a jedno krásné březnové rande, vzali jsme je na asi 14km vycházku u Nové Paky na zříceniny hradů Kumburk a Bradlec.

Briannek se prokázal slušným vychováním, ukázal nám, že umí poslouchat paničku a když došlo na pamlsky nikdo nikomu nezáviděl větší nebo chutnější kousek. 

V krásný den s magickým číslem 21. 6. 2016 proběhlo krytí mezi naší Ayrin ze Zlatého Lankastru a Briannem Pharlap https://briann-pharlap.blogspot.cz/  pro oba to bylo poprvé ale zvládli to s láskou a bez pomoci.

Na vyšetření březosti, které bylo 25. den po krytí, viděla paní doktorka na sonu minimálně 5-6 kuliček. 

Díky tomu, že má Ayrinka po mamince vlohy pro dlouhou srst a Briann má vlohy pro hnědou, tak je možné, že se nám narodí všechny 4 varianty ČSP (českého strakatého psa). 

- hnědožlutobílá barva, krátká srst

- hnědožlutobílá barva, dlouhá srst

- černožlutobílá, krátká srst

- černožlutobílá, dlouhá srst

Dnes 20. 8. 2016 se nám narodila 3 černá a 3 hnědá štěňátka. Z toho z každé barvy jeden chlapeček a 4 holčičky, Jedna holčička bohužel zemřela,ale šťěňátka se mají čile k světu a maminka se o ně příkladně stará :-) 

26. 8. 2016 Už šestý den mají všechna štěňátka poprvé dvojnásobek své porodní váhy, takže všechno probíhá jak má, možná ještě líp.

Dnes 3. 8. 2016 máme naše andílky už 14 dní. Mají otevřená očička a umí krásně chodit.

Aiwa, Apina a Amigo jsou černožlutobílí, Atom a Assanka hnědožlutobílí. Zda budou krátko nebo dlouhosrstí poznáme prý až na 3. týdnu.


Štěňátkům jsou 3 týdny

Mají plně vyvinutý zrak a čich, sluch se jim stále vyvíjí. Štěňátka si hrají, jsou hlučná, občas se ozve i jasné štěknutí. Okusují se navzájem a začínají zlobit i maminku.

Assanka s Atomkem vpředu, Aiwa vzadu a uprostřed jsou Amigo s Apinkou.
Assanka s Atomkem vpředu, Aiwa vzadu a uprostřed jsou Amigo s Apinkou.

Jejich hry jsou zatím velmi krátké a vyfotit je fuška, tady se před vteřinkou Atomek s Assankou okusovali:-)


Ze 4 nám vyšly 3 varianty:

Assanka a Atom- dlouhosrstí, hnědožlutobílí

Amigo a Apina- krátkosrstí, černožlotobílí

Aiwa- dlouhosrstá, černožlutobílá

Apinka a Assanka už mají své pánečky. 

4 týdny a poprvé venku

Štěňátkům jsou 4 týdny, byli jsme s nimi poprvé venku. 

Bohužel moc nevyšlo počasí, ale o to chladněji bude zase doma. Moc se jim to neznámé prostředí nelíbilo, chodili za mamkou a když jsem seděla, tak na klín. Navíc se přehnalo pár kapek, takže jsme tam byli jen pár minut.

Každým dnem vidíme obrovský posun dopředu. Začíná se projevovat hravost štěňátek, bojácnost a kdo bude jaký živel. Vylézt z bedýnky je pro ně hračka, bez dvířek už se neobejdeme.

Největší raubíř je Amigo, nejvíce si hraje, okusuje mamku a ostatní sourozence. Ayrinka s ním vede drsné hry a občas ho trošku usměrňuje. S mamkou ochutnává granulky, na které ale ještě nemá zoubky, takže padají zpátky do misky. 

Druhá hned za ním je Assanka, má ráda trošku drsnější hry s Amigem. Assanka s Atomkem každou návštěvu očarují svými modrými očičkami.

Apinka je trdlo po mamce, je hodná, ale občas se jí nálada přehoupne a skáče do kola. Nejvíce se mazlí, vyhledává lidskou společnost. Jako první a nejdéle je v náručí nebo v klíně, ve kterém je hlazena a usíná.

Aiwinka a Atomek jsou zatím nejklidněší a nejhodnější, mají rozvážnou povahu, i když se umějí také suprově rozparádit.

Mamka i přes ostré zoubky štěňátek stále kojí. Přikrmujeme psím sunárkem s piškoty. Největší jedlík sunárku je Atom. Assanka a Aiwa mají nejraději namáčené piškoty v sunaru.

Amigo s mamkou
Amigo s mamkou
už trochu přerůstají přes hlavu ale Ayrin stále kojí
už trochu přerůstají přes hlavu ale Ayrin stále kojí

31.den 20.9.2016

Aiwa
Aiwa
Assanka
Assanka
Aiwa, Assanka, Atom, Amigo a Apinka granulky šmakujou
Aiwa, Assanka, Atom, Amigo a Apinka granulky šmakujou
Atom, Apinka, Assanka
Atom, Apinka, Assanka
Assanka
Assanka
to je ale nuda
to je ale nuda
banda usíná spolu
banda usíná spolu

Assanka
Assanka
Amigo
Amigo
Amigo
Amigo
všude dobře mimo pelech nejlépe
všude dobře mimo pelech nejlépe
hurá za pánečkem
hurá za pánečkem
Apinka
Apinka

Šestý týden

Štěňátka šla do světa

Odcházení štěňátek pro nás bylo nejtěžší zkouškou, ale velkou útěchou pro nás bylo, že štěňátka to zvládla perfektně :-)

První odešla Assanka, jejími pánečky je mladý pár z Teplic. V našich očích byla nejlépe připravená na odchod od maminky. Byla největší a i po několika hodinovém blbnutí se sourozenci venku dávala hlasitě najevo svůj nesouhlas o pobytu v jídelně. Mít však 5 lotrů v obýváku je sebedestruktivní čin, který jsme si nemohli dovolit. Jejich mazlení bylo velmi bolestivé, Jediná možnost byla půjčit si střídavě jedno štěně.

Druhá byla Apinka, po odchodu Assanky převzala žezlo uječenosti ona. Apinka odjela s pánečkem do Ostravy. Její odchod nejvíce zasáhl brášku Amiga, pro kterého to byla jeho největší parťačka. 

Amigo ale nehledal sestřičku dlouho, hned druhý den šel do světa i on. Dnes bydlí se svými dvounohými parťáky v Žatci.

Zbývaly nám stále ještě 2 štěňátka - Aiwa a Atom. Ti už mohli tam, kam se dostalo 5 raubířů jen po zdolání všech překážek a zákazů do obýváku.

Na řadě byla Aiwinka, pánečkové z Prahy před jejím odběrem přijeli z dovolené, tak byli jistě na příchod dalšího čtyřnohého přítele do jejich domova a srdce v plné síle. 

Bráška Atomek ji nestihl obrečet, protože se zvedli všechny bariéry a mohl spát s mamkou v pelíšku, ve dne i v noci jí zlobit. Z malého mamánka se stal velký mamánek. Atomka si odvezly pánečci s malým Vojtíškem do Třebíče. Toho jako posledního oplakala maminka. 

Odchod štěňátek byl těžký, ale rozhodně to není konec, je to jeden velký začátek. Děkujeme za informace a fotky které nám dáváte, hladově čekáme na další ;-)

Atom od Patrona Rocha

Nejstarší Atom je podle slov paničky super pes, zapadl do smečky. Nemá s ničím problém, jen si občas plete hračky a pelíšky s Vojtíškem. Atom roste do krásy, je to pohodový pejsek a dělá pánečkům radost. Přes zimu si užívá sníh, též už objevil svůj lovecký pud a prohání srnky a zajíce, ale dá se snadno přivolat. Atom už má přezubeno a začíná poštěkávat, ale dost decentně, ozve se jen když se mu fakt něco nezdá, jako třeba nový sněhulák na zahradě.

Aiwa (Amálka) od Patrona Rocha 

Aiwinka je prý zdatná, poslušná a fakt miláček. Spřátelila se s kočičími spolubydli a psí sousedkou. Neničí své hračky. S paničkou se vrhly do začáků obedience a jde jim to skvěle. 

Amigo od Patrona Rocha

Páneček Amiga nás zásobí velmi kvalitními fotografiemi, jak pěkně roste. Amigo je mazel, frajer a je moc šikovný, umí sedni, lehni, pac, přines, místo a přivolání. Samostatnost je v pohodě, jen pánečkové nemůžou nechávat nízko lákavé věci. Je to žrout, to je pro výcvik dobrý předpoklad úspěchu. Brzy bude chodit do psí školky a taky doprovázet pánečka při běhání.  Má super nebojácnou povahu a s pejskama je za dobře. Bohužel jednoho dne potkali v parku nějakého pejska morouse, který mu bez jediného zavrčení uštípnul kousek ouška :-(   O pánečka pečuje, nemusí ani bejt nemocnej, aby ho zahříval pod dekou. 

Apina od Patrona Rocha

Assanka od Patrona Rocha

Nejmladší Assanka je velká slečna, na pěti měsících jí chybí centimetr do maminčiny kohoutkové výšky. Má poslední mléčný zoubek. Přiběhne na zavolání a nosí odhozené hračky. Je přítulná a hrozně moc nádherná. Brzy začne chodit do psí školky.